B O N U S Y: ZDARMA doprava od 1.500,- Kč. Sleva 5 % při nákupu od 3.000,- Kč neakčních produktů. Pro registrované navíc sleva 8 % při nákupu od 5.000,- Kč. Ceny jsou uvedeny bez DPH.

Jak zjistím, který kotouček potřebuji?

   Kotoučky dělíme do dvou kategorií podle tiskárny pro kterou je určena. Termo kotouček je určen pro termotiskárny. Lze ho použít i v jehličkové nebo numerické tiskárně, ale je to neekonomické. Pro termocitlivou vrstvu papíru je podstatně dražší než Offset kotouček, který je právě pro jehličkové nebo numerické tiskárny určen. Offset kotouček postrádá termocitlivou vrstvu, proto ho nelze použít pro termotiskárny.

Svou tiskárnu poznáte snadno.

Jehličková nebo numerická tiskárna potřebuje k tisku barvící pásku nebo barvící váleček. Přes toto barvící médium jehličky tiskové hlavy nebo kolečka s numerickými znaky za charakteristického bzučivého zvukového doprovodu tisknou znaky na kotouček v barvě barvícího média.

Termotiskárna nepotřebuje žádné barvící médium, ale "vypaluje" znaky do termocitlivé vrstvy papíru. Vyznačuje se podstatně tišším chodem a zpravidla i znatelně větší rychlostí tisku.

Dále kotoučky máme označeny podle jejich rozměrů.

1) Šířka kotoučku / 2) Průměr kotoučku / 3) Průměr dutinky

   Takže třeba označení kotoučku Offset kotouček 76/60/17 znamená, že se jedná o kotouček určený do jehličkové nebo numerické tiskárny. Jeho šířka je 76 mm, má průměr 60 mm a průměr dutinky na který je papír navinutý je 17 mm. Termo kotouček 80/80/12 tedy znamená, že se jedná o kotouček určený pro termotiskárny. Jeho šířka je 80 mm, průměr 80 mm a průměr dutinky je 12 mm.

Máte-li svůj ještě nepoužitý kotouček, pak změřte:

         1) Šířku kotoučku:                       2) Průměr kotoučku:                       3) Průměr dutinky:

                    

   Pro termo tiskárny se používají kotoučky s různou gramáží (plošnou hmotností) papíru. Obecně, čím je gramáž vyšší, tím je papír hrubší a naopak. Do parkovacích automatů se třeba používá papír s gramáží 80, nebo 100g/m².  Pro běžné využití v pokladnách, pokladních tiskárnách a platebních terminálech se používají kotoučky buď se standartní gramáží 55g/m², nebo s nižší gramáží 48g/m². Nižší gramáž je ekonomicky výhodnější, protože je levnější. Kotoučky s 48g/m² už dlouho dodávala naše konkurence a je v praxi ověřena, že tiskárny s tímto tenčím papírem nemají žádný problém. Zvláštností je, že se používá stejné typové označení jako pro standartní gramáž. Průměr kotoučku je ale ve skutečnosti mnohem menší oproti označení. Je to dáno tím, že je papír tenčí a v návinu se to takto projeví. Důležité ale je, že je zachována metráž, tedy počet metrů papíru navinutého v kotoučku a tak vytisknete stejný počet účtenek. Například označení kotoučku 80/80/12 80 m by správně mělo znamenat: šířka 80 mm / průměr kotoučku 80 mm / průměr dutinky 12 mm návin 80 metrů. Kotouček s gramáží 48g/m² má ale skutečný průměr jen 72 mm. Je v něm ale také navinuto 80 metrů papíru. Nově se zavádí značení termo kotoučků: šířka kotoučku / počet navinutých metrů papíru. Takže už zde zmiňovaný kotouček 80/80/12 80 metrů by byl zjednodušeně označení: 80/80.

   Pokud si nejste jisti, nebo jste Vámi požadovaný rozměr u nás nenalezli, kontaktujte nás a my Vám rádi poradíme nebo zajistíme požadovaný rozměr u výrobce.